Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

opolskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Doroczne Forum ESRDK

03.10.2017

W dniach 22-24 września br. w Poznaniu odbyło się Doroczne Forum Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. W ramach forum odbyły się 2 wyjazdy studyjne do członków sieci Dziedzictwo Kulinarne Wielkopolska  oraz konferencja.
Przedstawiciele  Województwa Opolskiego uczestniczyli w I trasie przejazdu rozpoczynając od firmy SemCo Krystyna Just – oleje tłoczone na zimno. Oprócz ciekawej prezentacji osiągnięć nagrodzonych produktów, uczestnicy mieli okazję posmakować dań i produktów sporządzonych na bazie olejów. Podczas wizyty dało się zauważyć, że prawdziwy sukces polega na ogromnym zaangażowaniu właścicieli w produkcję swoich produktów z wykorzystaniem lokalnych surowców wysokiej jakości.

Następnie wyruszono do Ekologicznego Gospodarstwa Rolnego Damian Nowak - Piekarnia Zębowo, znanego z tradycyjnego chleba żytniego wielkopolskiego. Właściciel firmy opowiedział o rodzinnej tradycji wypieku chleba żytniego oraz o historii pieca, pochodzącego z okresu sprzed II wojny światowej. Natomiast w przyzakładowym sklepie czekał poczęstunek przygotowany ze świeżych wyrobów piekarniczych.

Kolejnym punktem była wizyta w Gospodarstwie Rolnym Marek Grądzki specjalizującym się w wytwarzaniu ekologicznych serów kozich. Degustacja serów okazała się ciekawym doświadczeniem, ponieważ smak charakterystycznych kozich serów został przełamany delikatną ratafią, będącą także specjałem  właściciela.

Interesującym punktem wyjazdu okazała się wizyta w klasztorze i okolicznych ogrodach w Opactwie Benedyktynów w Lubiniu. Uczestnicy poznali historię 500 letniej „Benedyktynki” - nalewki mnichów, opartej na 21 składnikach ziołowych, posiadającej zdecydowanie leczniczy charakter. Tu sprawdziło się powiedzenie coś dla ciała i  ducha, gdyż mała degustacja likieru także miała miejsce.

Ostatnim punktem była wizyta w restauracji  TASTE_it w Puszczykowie, gdzie uczestnicy kosztowali dań kuchni wielkopolskiej.

W sobotę odbyła się konferencja, gdzie rozmawiano na temat sieci regionalnych, osiągnięć oraz celów na przyszły rok. Poruszano także tematy związane z rozwojem sieci, pozyskiwaniem nowych regionów członkowskich oraz podejmowaniem wspólnych działań mających na celu umocnienie rozpoznawalności znaku „Dziedzictwo Kulinarne".

Uczestnicy konferencji wzięli także udział w pokazie kulinarnym zorganizowanym przez Roberta Makłowicza, dziennikarza, autora książek i programów telewizyjnych o tematyce kulinarnej, kulturowej i historycznej, pioniera w prowadzeniu programów kulinarnych w Polsce.

Z pewnością wszyscy uczestnicy tegorocznego forum mieli niezwykłą okazję poznania innych producentów z pozostałych regionów członkowskich oraz podpatrzenia ciekawych pomysłów i rozwiązań podczas tejże jakże smacznej i ciekawej podróży studyjnej.

Udział w Dorocznym Forum Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego stanowi realizację Planu operacyjnego KSOW 2014-2020 dla Województwa Opolskiego na lata 2016-2017. Projekt  współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej PROW na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009