Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

opolskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich w kontekście rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności

06.05.2019

6 maja br. w Prószkowie z  miała miejsce konferencja pn. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich w kontekście przedsiębiorczości i innowacyjności.  Udział w dyskusji nad rozwojem obszarów wiejskich wzięli m.in. przedstawiciele Sejmu RP, środowiska naukowego i rolniczego, przedsiębiorcy z branży rolno-spożywczej oraz lokalne grupy działania województwa opolskiego. Na konferencji zaprezentowano efekty wdrażania PROW w województwie opolskim, w tym projekty związane z rozwojem przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. W obecnym okresie programowania położono większy nacisk na rozwój przedsiębiorczości – środki przeznaczone na ten cel stanowią 50% działań realizowanych w ramach lokalnych strategii rozwoju (blisko 40 ml PLN). Stopień realizacji działań w zakresie rozwoju przedsiębiorczości w LGD jest znacznie wyższy niż w poprzednim okresie. Zawarto już ponad 180 umów o wartości 22,3 mln PLN. Najwięcej umów zawarto w Partnerstwie Borów Niemodlińskich oraz Stowarzyszeniu LGD Stobrawski Zielony Szlak (po 26). Efektami realizacji projektów z zakresu przedsiębiorczości jest m.in. 286 nowych miejsc pracy (w tym 105 to samozatrudnienie) oraz 379 utrzymanych miejsc pracy.

Dobre praktyki i doświadczenia w rozwoju przedsiębiorczości w ramach realizacji LSR przedstawiła Pani Ewa Rosińska, Prezes Brzesko-Oławskiej Wsi Historycznej. LGD dzięki sprawnej i efektywnej realizacji LSR w zakresie rozdysponowania środków na przedsiębiorczość, tj. 24 podpisane umowy na ponad 3 ml PLN (co stanowi 48% wszystkich podpisanych umów na realizację LSR) LGD może ubiegać się o dodatkowe środki w zakresie rozwoju przedsiębiorczości w wysokości 880 000 PLN. Planowany efekt dotychczas podpisanych umów to 44 nowe miejsca pracy na terenie LGD. Najciekawsze, innowacyjne projekty na terenie Brzesko-Oławskiej Wsi Historycznej to m.in. mobilny gabinet fizjoterapii, muzykoterapia / neurologopedia, „food truck”, laboratorium mechaniki motocyklowej, produkcja rowerów indywidualnych (upcykling) oraz utworzenie ogrodu botanicznego.


Pan Andrzej Buła,  Marszałek Województwa Opolskiego mówił jak ważna jest dyskusja i współpraca pomiędzy wszystkim podmiotami zaangażowanymi w rozwój gospodarczy regionu, w tym rozwój obszarów wiejskich, tak aby najlepsze rozwiązania zaimplementować w perspektywie unijnej po 2020 roku.
Pan Stanisław Rakoczy, Członek Zarządu Województwa Opolskiego podziękował Lokalnym Grupom Działania za dotychczasowa pracę na rzecz rozwoju obszarów wiejskich i efektywne wydatkowanie środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Na konferencji wręczono również akty nominacyjne członkom Zespołu Ekspertów ds. Regionalnej Strategii Innowacji  województwa opolskiego na lata 2021-2027.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009