Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

opolskie

English 
baner

Nowoczesna hodowla trzody chlewnej

08.12.2016

„Nowoczesna hodowla trzody chlewnej, a aspekt ekonomiczny – innowacyjne gospodarstwo produkcyjne” pod takim hasłem 29 listopada br. w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie odbyła się konferencja dla producentów trzody. Tematykę przedsięwzięcia zdominowały wykłady poświęcone Afrykańskiemu pomorowi świń. Z powodu bardzo niekorzystnej sytuacji epizootycznej obserwowanej za wschodnią granicą i wystąpienia kolejnych ognisk i przypadków choroby w kraju, ASF jest obecnie uznawany za najgroźniejszą chorobę świń i dzików w całej Europie. Dotychczas nie opracowano szczepionki przeciw ASF i zwalczanie choroby odbywa się wyłącznie metodami administracyjnymi, czyli poprzez wybijanie zwierząt chorych oraz znajdujących się w strefie zapowietrzonej.

Nie tylko dziki stanowią źródło zarażenia dla trzody ale przede wszystkim nieświadomi zagrożenia ludzie. Dlatego tak ważne jest informowanie i szkolenie producentów trzody, że przestrzeganie zasad bioasekuracji w gospodarstwie
zapobiega dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby. Podstawowa wiedza na temat czynnika etiologicznego, partogenezy, oraz objawów klinicznych jest niezbędna w celu powstrzymania ASF. Podczas wykładów wielokrotnie zwracano uwagę na problem nielegalnego kupowania na targowiskach zwierząt niewiadomego pochodzenia tzn. bez dokumentów pochodzenia które jest ważnym wektorem szerzenia się choroby do kolejnych województw, a konsekwencją tego może być zniszczenie produkcji świń w Polsce na długie lata. Dr n. wet. Piotr Kołodziejczyk z PZHiPTCh POLSUS  omówił przyczyny i skutki wystąpienia ASF w Polsce. W wykładzie „ASF w Polsce, jak chronić się przed chorobą, ekonomiczne skutki zakażenia świń w kraju” szczegółowo opisał przebieg choroby, skutki nie przestrzegania zasad bioasekuracji, oraz na jakie objawy należy zwrócić uwagę.
W 2016 roku wprowadzono nowe przepisy dotyczące ewidencji i rejestracji świń, przemieszczania trzody oraz mięsa wieprzowego, a także nadania większych uprawnień Inspekcji Weterynaryjnej, które mają na celu ograniczenie
rozprzestrzeniania się choroby. O wszystkich tych niuansach prawnych słuchaczy konferencji informowała lek. wet. Zofia Batorczak z WIW Opole. Zofia Batorczak  przypomniała również producentom zasady postępowania w przypadku wystąpienia w stadzie choroby zakaźnej, oraz podwyższonej śmiertelności zwierząt. Prelegentka wielokrotnie podkreślała jak ważnym czynnikiem rozprzestrzeniania choroby jest skarmianie świń odpadami i zlewkami kuchennymi, które -należy tu zdecydowanie zaznaczyć -w Polsce jest zakazane! Podstawą ochrony stada przed ASF jest stosowanie w gospodarstwie zasad bioasekuracji co kilkakrotnie poruszane było przez wszystkich wykładowców.

Funkcjonowanie gospodarstw z trzodą chlewną zależy w dużej mierze od sytuacji na rynku wieprzowiny. Aby hodowla była rentowna hodowca musi stosować innowacyjne metody w każdej dziedzinie utrzymania świń. Daniel Urbaniak z Choice Genetics w wykładzie „Innowacyjne metody inseminacji i nowe jakościowo knury w Choice Genetics” przedstawił system automatycznego pobierania nasienia oraz komputerowej oceny ejakulatu stosowany przez firmę. Centrum Pozyskiwania Nasienia Choice Genetics posiada stanowisko na 180 knurów. Nasienie oceniane jest za pomocą ultranowoczesnego urządzenia i systemu komputerowego, który analizuje m.in. ruchliwość plemników i typ tego ruchu, ich koncentrację oraz morfologię plemników.  najnowsze metody i techniki pobierania, dostarczenia nasienia i inseminacji loch. Wykładowca zaprezentował też zalety knurów terminalnych i loszki rodzicielskiej Naima.

Kolejnym wykładowcą był lek. wet. Aleksander Fórmanowski, który zaprezentował temat „Immunoprofilaktyka zwierząt – wpływ na poprawę opłacalności produkcji trzody chlewnej”. Omawiając temat poprawy opłacalności produkcji poprzez ochronę zdrowia zwierząt Aleksander Fórmanowski podkreślał wielokrotnie, iż profilaktyka to podstawa efektywnej produkcji, która niestety jest w Polsce zaniedbywana. Wykładowca przedstawił także dokładny bilans kosztów przy wystąpieniu konkretnej choroby w stadzie i oszczędności jakie dają szczepienia profilaktyczne loch i prosiąt.

W czasie przerwy rolnicy mogli zapoznać się z ofertą firm i instytucji takich jak Choice Genetics Polska Sp. z o.o., Boehringer Ingelheim Marketing Sp. z o.o., ADRAF Producent Maszyn Rolniczych, oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii, którzy przygotowali stoiska informacyjno-promocyjne w ramach współpracy z Opolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego.


Autor
Katarzyna Mazurek (OODR)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009