Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

opolskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych - V Edycja Opolskiego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich

Dnia 25 listopada 2015r. Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego we współpracy z Opolskim Związkiem Rolników i Organizacji Społecznych zorganizował V edycję Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich.

Wzorem lat poprzednich rezultatem realizacji przedsięwzięcia była promocja zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, w tym również dziedzictwa kulturowego i kulinarnego Opolszczyzny, kultywowanie tradycji, pobudzenie aktywności społecznej wśród ludności zamieszkującej obszary wiejskie, a także integracja środowiska wiejskiego. Koła Gospodyń Wiejskich, jako organizacje pozarządowe, są animatorami tradycji i kultury na wsi oraz grupami, które potrafią promować swoje małe ojczyzny i integrować środowisko lokalne, co przyczynia się do podniesienia poziomu życia na wsi oraz zapobieganiu wyludnianiu się opolskich wsi.

Turniej przyczynił się do wymiany wiedzy i doświadczenia pomiędzy poszczególnymi kołami biorącymi udział w turnieju i stał się wzorem do naśladowania dla innych kół. Taka inicjatywa przyczynia się również do rozwoju przedsiębiorczości na wsi i kreowania nowych form współpracy również między organizacjami i samorządem lokalnym.

Uczestniczkami turnieju były członkinie kół gospodyń wiejskich działające na terenie województwa opolskiego. Turniej rozgrywany był w 4 konkurencjach:

•    Przygotowanie dwóch tradycyjnych produktów kulinarnych z fasoli i mięsa wieprzowego,

•    Przygotowanie pracy plastycznej – kompozycja do wystroju wnętrz,

•    Przygotowanie i wykonanie scenki kabaretowej na jeden z dwóch zadanych tematów: „Depopulacja wsi” lub „Sąsiad zza miedzy” - scenka kabaretowa do 10 min.

•    Wykonanie 2 piosenek biesiadnych.

Laureatami turnieju zostały:
•    I miejsce: KGW Bukowie
•    II miejsce: KGW Kazimierz
•    III miejsce: KGW Nowa Cerekwia.

W przedsięwzięciu udział wzięły 253 osoby w tym przedstawiciele 8 kół gospodyń wiejskich, Pan Antoni Konopka – Członek Zarządu Województwa Opolskiego, przedstawiciele samorządów gminnych, ARiMR Oddział w Opolu, Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, ARR OT w Opolu, Izby Rolniczej w Opolu, Związku Śląskich Rolników, ANR, Muzeum Wsi Opolskiej i innych organizacji rolniczych i podmiotów zaangażowanych w rozwój obszarów wiejskich, jak i innych kół gospodyń wiejskich z woj. opolskiego.

 


Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Portale regionalne
mapa

 

 

 

 

 

 

 

 

 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009