Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

opolskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Gmina Otmuchów - Festiwal kulinariów i folkloru w Mesznie

Opis projektu:

W ramach festiwalu zaprezentują się KGW z całego terenu Gminy Otmuchów promując swój dorobek kulinarny oraz kulturowy. Każde Koło będzie miało do dyspozycji stoisko na którym będzie mogło niejako „pochwalić” się swoim dorobkiem, tradycyjnymi potrawami, wyrobami a także lokalnymi produktami. Z uwagi na fakt, że teren gminy Otmuchów zamieszkany jest w dużej części przez ludność napływową posiadającą korzenie góralskie, co nie pozostało bez wpływu na lokalna kuchnię, stąd głównym punktem festiwalu będzie konkurs na „tradycyjną potrawę góralską” gdzie jury oceni przygotowane potrawy pod względem walorów zapachowych, smakowych, estetycznych a także nawiązania do tematu konkursu. Podczas festiwalu na scenie zaprezentują się również zespoły folklorystyczne oraz gwiazda wieczoru- zespół „Baciary”, który w swoim repertuarze ma tradycyjne utwory góralskie a także ludowe wpisujące się w idealnie w temat festiwalu.
 
Efekty operacji:

Realizacja operacji polega na wymianie wiedzy i doświadczeń między Kołami Gospodyń Wiejskich z Gminy Otmuchów a także prezentacji ich dorobku kulturalnego i kulinarnego. W dłuższej perspektywie zorganizowany festiwal będzie bodźcem do tworzenia trwałych struktury dalszej współpracy, aktywizuje mieszkańców i zmobilizuje KGW do podejmowania wspólnych inicjatyw w celu promowania wsi jako  atrakcyjnego miejsca zamieszkania, gdzie pielęgnuje się tradycje i dba o korzenie a także da niejako obraz różnorodności wsi i wykorzystania jej walorów również zawodowo (np. poprzez dystrybucję produktów lokalnych na większą skalę).

Operacja ma także w efekcie niejako „przełamać” podejście młodszych pokoleń do tradycji. Ma pokazać jak dużo walorów ma wieś, w jaki sposób można je promować a również pokazać, że wykorzystanie naturalnych „skarbów” wsi może być pomysłem na biznes.
 
Grupa docelowa:

- Koła Gospodyń Wiejskich, które zaprezentują dorobek kulinarny i kulturowy swoich sołectw.

- tzw. „młodsze pokolenia” czyli osoby do 35 roku życia, które pragniemy zachęcić i aktywizować do kultywowania tradycji i dumy ze swoich korzeni.

- mieszkańcy Gminy Otmuchów oraz goście wyrażający chęć uczestniczenia w tym wydarzeniu.

Koszt projektu: 49 360,50 zł.

Festiwal odbył się w dniu 1.07.2017r. na boisku sportowym w Mesznie

 


Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Portale regionalne
mapa

 

 

 

 

 

 

 

 

 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009