|

Święto Województwa Opolskiego 2024_Zamek w Mosznej

Wzorem lat ubiegłych, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego zorganizował w dniu 2 czerwca 2024 r. strefę OPOLSKIE ZE SMAKIEM podczas Święta Województwa Opolskiego, na terenie parku Zamku w Mosznej. W ramach strefy przeprowadzono cztery warsztaty dla dzieci związane z dziedzictwem kulturowym i kulinarnym województwa opolskiego, których celem było upowszechnianie wiedzy na temat folkloru, zwyczajów i tradycji regionalnych.

Warsztaty dla dzieci zostały przeprowadzone przez czterech ekspertów z zakresu dziedzictwa kulturowego i kulinarnego województwa opolskiego w następującym zakresie:

  • Warsztaty malowania toreb ekologicznych przy użyciu wzoru opolskiego. Dzieci biorące udział w warsztatach otrzymały lniane torby na zakupy, które zostały przez nie przyozdobione wzorem opolskim przy użyciu farb ekologicznych.
  • Warsztaty z dekorowania ciasteczek lukrem królewskim obejmujących: poznanie przepisów, poznanie kilku technik cukrowania. Dzieci miały możliwość zebrania swoich prac w przeznaczonym do tego opakowaniach.
  • Warsztaty dla dzieci pn. "Kochajmy pszczoły za kulki mocy", które obejmowały wykonanie z dziećmi smacznych i zdrowych przekąsek. W ramach warsztatów dzieci wykonywały własnoręcznie zdrowe, słodkie przekąski, na bazie różnych produktów pszczelich i bakali, m.in.: dzieci ważyły, mieszały, tworzyły oraz miały możliwość ich degustowania, dzięki temu mogły ocenić ich smak i wygląd. 
  • Warsztaty zielarskie dla dzieci z zakresu ziołolecznictwa, dzikiej kuchni oraz ekokosmetyki. Warsztaty zostały przygotowane na bazie materiałów zielarskich pozyskiwanych z terenu województwa opolskiego, w ramach których dzieci miały możliwość przygotowania m.in. błyszczyku do ust na bazie wosku pszczelego i oleju konopnego, pachnącej lasem soli do kąpieli, ziołową sól do potraw na bazie soli kłodawskiej, karmelizowane jadalne kwiaty jako dodatek do potraw  i deserów oraz lawendowe pachnące wrzeciona.

Celem operacji była promocja obszarów wiejskich województwa opolskiego poprzez prezentację walorów województwa opolskiego, wyeksponowanie kultury z jej różnorodnością i lokalnych społeczności poprzez wymianę doświadczeń i wymianę wiedzy pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w rozwoju obszarów wiejskich.